BEZPŁATNA INFOLINIA PN-PT: 8.00-16.00

0-800 123 444 wew. 306 i 283

Pogoda a Twoje zdrowie

Pogoda i samopoczucie, tu ulubione tematy Polaków... Czy rzeczywiście pogoda ma wpływ na to jak się czujemy?

../media/repository/Artykuly/running_winter_woman.jpgO związku pomiędzy pogodą a samopoczuciem mówiło się od wieków.  Jednak termin ''meteoropatia'' (z greckiego meteo - pogoda i patia - ból, cierpienie) jeszcze kilkadziesiąt lat temu znany był tylko garstce naukowców. W latach 70-tych słyszało o nim 10-15% ludzi. Dziś o ''chorobie pogodowej'' wie co trzeci badany, a informacje ''dla meteoropatów'' są stałym punktem telewizyjnych występów pogodynek.

Choć coraz więcej ludzi skarży się na dolegliwości związane z pogodą, ich narzekania traktowane są zazwyczaj z pobłażaniem jako przewrażliwienie, uleganie modzie, hipochondrie. Niesłusznie! Lekarze zwracają uwagę, aby nigdy nie ignorować powiększonej wrażliwości na czynniki atmosferyczne. Meteoropatia bowiem - choć sama nie jest uznawana za chorobę - może być symptomem chorobowym, albo czynnikiem wpływającym na przebieg chorób chronicznych.

Z czynnikami meteorologicznymi związane są m. in: choroby gośćcowe, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa, stany depresyjne. Bóle stawów rosną ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego i w czasie sztormów. Zaobserwowano, że wpływ pogody powoduje zmiany termiczne ustroju i zaburza pracę naczyń krwionośnych. Przy niskiej temperaturze najbardziej odczuwają to stawy i kości. Oziębienie hamuje także działanie enzymów.

Z nadejściem frontów ciepłych i chłodnych  ma związek występowanie zawałów serca. Podczas przechodzenia zimnych frontów atmosferycznych zmienia się skład krwi i zwężają się naczynia krwionośne, co pogarsza ukrwienie ciała. W czasie niżowej pogody maleje też odporność organizmu, a wirusy zwiększają aktywność, rezultatem czego są zachorowania na grypę.

Jak zatem zapobiegać chorobom meteorotropowym?

Chorobom tym zapobiega systematyczne hartowanie ciała i unikanie oziębienia. Sercowcy powinni przed zmianami frontów przyjmować leki uspakajające lub rozszerzające naczynia wieńcowe, a także unikać wysiłków i stresów.

Jeszcze jednym, ważnym sposobem na uniknięcie chorób zależnych od warunków atmosferycznych jest jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Szczególnie bowiem odczuwającymi zmiany pogodowe są ludzie spędzający całe dni w biurach, szkole, samochodzie oraz mieszkaniach.