BEZPŁATNA INFOLINIA PN-PT: 8.00-16.00

0-800 123 444 wew. 306 i 283

Nowe spojrzenie na cholesterol

Z reguły kojarzy nam się źle. Jednak warto wiedzieć, że wyróżniamy 'zły' (LDL), ale i 'dobry' (HDL) cholesterol.

../media/repository/Artykuly/cholesterol.jpgCholesterol klasyfikowany jest jako przedstawiciel lipidów (tłuszczy), a produkowany głównie w wątrobie. Pewna jego ilość, zależna od sposobu odżywiania, jest także przyjmowana z pokarmem. W normalnych warunkach wątroba zmniejsza lub zwiększa produkcję cholesterolu w zależności od jego ilości dostarczanej z pokarmem. Jego zwiększona zawartość we krwi (cholesterolemia) znacząco podnosi ryzyko takich chorób jak: zawał serca czy problemy krążeniowe kończyn dolnych oraz mózgu. Cholesterol odkłada się wewnątrz naczyń krwionośnych, zwężając ich światło i usztywniając ściany.

Wspomnieliśmy wcześniej o 'złym' i 'dobrym' cholesterolu. Zatem LDL to 'zły' cholesterol (inaczej lipoproteiny), które to mają bardzo niską gęstość. Poziom cholesterolu podwyższa się ponieważ lipoproteidy powodują transport cholesterolu z naszej wątroby wprost do tkanek (ma to znaczenie ponieważ znacznie przyśpiesza postępowanie miażdżycy). Ten rodzaj cholesterolu osadza się na tętnicach jednocześnie zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca.
Aby ograniczać ilość LDL należy spożywać jak największą ilość błonnika rozpuszczalnego, a także utrzymywać odpowiednią dla nas masę ciała. Należy zrezygnować również ze spożywania produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe.

Zupełnie inny jest HDL, czyli 'dobry' cholesterol. Są to lipoproteiny o znacznie większej gęstości niż lipoproteiny LDL. Dzięki 'dobrym' lipoproteinom obniża się poziom cholesterolu w krwi człowieka w skutek transportowania cholesterolu do wątroby, a następnie wydalenia go z wątroby.
Tak więc, HDL zbiera zbyteczny cholesterol oraz może usuwać nagromadzony w tętnicach cholesterol w celu przetransportowania go do wątroby i późniejszego przetworzenia i wydalenia z organizmu człowieka. Dlatego też mówi się, że lipoproteiny HDL zapobiegają miażdżycy.

Wobec tego, w jaki sposób można ZAPOBIEGAĆ wzrostowi poziomu 'złego' cholesterolu?
Rzecz jasna podstawą jest dieta. Należy spożywać odpowiednie pokarmy o niskiej zawartości cholesterolu (np.pieczywo z pełnego ziarna, chude sery, drób, warzywa świeże i mrożone). Należy jednak pamiętać, aby totalnie nie wyeliminować cholesterolu z naszej diety ponieważ jest on potrzebny do normalnego funkcjonowania naszego organizmu.

Kiedy już przejdziemy na odpowiednią dietę należy pomyśleć także o zmianie swojego trybu życia. Mowa tutaj oczywiście o aktywności fizycznej.
Nie ma nic gorszego dla naszego organizmu, jak totalny brak ruchu. Już nawet pół godziny biegania, czy codzienny spacer mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.