0-800 123 444 wew. 306 i 283
Mięta - dobre ziółko
Mięta jest jedną z najstarszych roślin leczniczych świata. Pojawia się już w mitologii greckiej i w Nowym Testamencie. Znana była w medycynie chińskiej oraz używana do balsamowania zwłok w Egipcie.
Choć wzmianki o mięcie znajdują się już w starożytnych pismach, to znana nam mięta pieprzowa została odkryta dopiero około 350 lat temu w Anglii.
Powstała ona ze spontanicznego zmieszania się dwóch gatunków: mięty nadwodnej i mięty zielonej. Szybko została wprowadzona do uprawy i rozpowszechniła się w Europie.
W Polsce mięta pieprzowa często bywa mylona z miętą dziko rosnącą. Te dwie odmiany można odróżnić po smaku - mięta dzika ma smak szczypiący, a mięta pieprzowa chłodzący.
Mięta pieprzowa to najpopularniejsze zioło w domowych apteczkach. Jest nie tylko powszechna, ale i ''wielozadaniowa''.
Jej małe zielone listki zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, takich jak: olejek lotny, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwas oleanowy i ursulowy. Zawiera także witaminę C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez.
Olejek miętowy - wytwarzany z mięty pieprzowej - wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym oraz spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy).
Działanie mięty pieprzowej:
• Polecana jest w skurczach żołądka, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych (kamicy żółciowej, żółtaczce).
• Napar mięty pobudza czynności trawienne żołądka i poprawia apetyt.
• Badania potwierdziły skuteczność mięty pieprzowej w łagodzeniu objawów Zespołu Jelita Drażliwego.
• Ze względu na działanie uspokajające pomocna w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli i drgawek nerwowych.
• Napar mięty może być stosowany jako środek wiatropędny oraz żółciopędny.
• Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, bywa więc pomocna w dolegliwościach menstruacyjnych.
• Potwierdzono również właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające.
• Napar z mięty używany jest do płukania ust w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dla odświeżenia oddechu.
• Napar z mięty może być stosowany na obrzęki i owrzodzenia oraz bóle ucha.
• Używany do inhalacji przy nieżytach oskrzeli i gardła.
• Pomocny podczas leczenia przeziębienia, ponieważ rozrzedza śluz oraz działa łagodząco na bolące gardło.
Uwaga: Nie należy podawać mięty dziecku, które cierpi na torsje - jej mocny smak może nasilić odruch wymiotny. Nie wolno także stosować jej u małych dzieci - pogłębia refluks żołądkowy.
Ponadto, mięcie przypisywane są właściwości magiczne. Jej napary - zgodnie z wierzeniami ludowymi - są w stanie odgonić złe myśli, a zawiązana gałązka mięty na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnić ma wierność małżeńską.
W zamierzchłych czasach uważano, że mięta pobudza mózg do myślenia i dlatego uczniowie rzymskich filozofów uwieńczyli nią skronie...