BEZPŁATNA INFOLINIA PN-PT: 8.00-16.00

0-800 123 444 wew. 306 i 283

Grypa - poznaj swojego wroga

Nie ma jednego wirusa grypy, są ich tysiące! Trzy podstawowe typy to A, B i C. Najbardziej interesuje nas typ A, który najczęściej powoduje zakażenia człowieka. Do tego typu należy szczep wywołujący grypę świńską, a także ten, który w 1918 r. wywołał pandemię grypy ''hiszpanki'', powodując śmierć wielu milionów ludzi.

../media/repository/Artykuly/Grypa.jpgPodstawowe rodziny wirusów, które atakują ludzi i wywołują grypę sezonową to A/H1N1, A/H2N2, A/H3N3. W każdej rodzinie powstają - dzięki zdolności do mutacji - szczepy o nowych, trochę odmiennych właściwościach. Mogą różnić się wrażliwością na leki, zdolnością do pokonywania bariery gatunkowej, łatwością w rozprzestrzenianiu. Do każdej mutacji próbuje dostosować się nasz organizm, ale nie zawsze może. To właśnie czyni wirus grypy takim trudnym przeciwnikiem.

Czym jest grypa? To ostra choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową, czyli zaraża się człowiek od człowieka. Najczęściej objawy dotyczą układu oddechowego. Choroba ma nagły początek, występuje ból głowy, wysoka gorączka, uczucie ogólnego rozbicia. Pojawiają się bóle mięśni i kaszel. Można stwierdzić, że cały organizm choruje. Wirus rozwija się w ciągu 18-72 godzin od momentu wniknięcia do organizmu i trwa - o ile nie dojdzie do powikłań - około siedmiu dni. Osoba dorosła zakażona grypą może zarażać innych przez 3-5 od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może zarażać innych nawet do 7 dni.

Grypy nie należy mylić z przeziębieniem. To poważna choroba. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania - zdaniem wielu lekarzy - są szczepienia.
Szczepić powinniśmy się rokrocznie, najlepiej wczesną jesienią, przed początkiem sezonu grypowego. Ze względu na dużą zmienność budowy wirusa grypy, czyli mutacje, szczepionka jest co roku modyfikowana pod względem antygenowym i przygotowana na dany sezon epidemiczny.

Szczepienia przeciwko grypie nie są w Polsce finansowane ze skarbu państwa. Są jednak zalecane przewlekle chorym, np. na cukrzycę, astmę, niewydolność krążenia, oddychania, nerek, osobom z obniżoną odpornością, w wieku powyżej 60 lat. Ze wskazań epidemiologicznych: pracownikom szkół, ochrony zdrowia, transportu, handlu oraz innym osobom, narażonym na kontakty z dużą liczbą ludzi, dzieciom zdrowym od 6 miesiąca życia do 18 lat.
Na grypę można się zaszczepić w większości przychodni.

Na szczepienie należy zdecydować się, gdy jesteśmy zdrowi. Szczepionka działa od pół roku do maksymalnie roku. Skuteczność szczepienia przeciwgrypowego może być zauważalna dopiero po 10-15 dniach od zaszczepienia. Jeśli więc zaraziliśmy się grypą wcześniej, skuteczność szczepienia maleje.

Nie brakuje sceptyków, którzy uważają, że szczepionki są nieskuteczne. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że sezonowe szczepienia przeciw grypie generalnie są zbędne, nieskuteczne szczególnie dla dzieci i osób starszych. Mogą powodować poważne powikłania.
Z taką opinią nie zgadza się wielu epidemiologów. Uważają oni, że szczepienie jest godne polecenia szczególnie łatwo łapiącym różne infekcje dzieciom i pracownikom mającym częsty kontakt z innymi ludźmi.

Warto zaznaczyć, że powikłania pogrypowe, to m.in. zaostrzenie astmy, zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie ucha środkowego, mięśnia serca, osierdzia oraz zapalenie nerek.