0-800 123 444 wew. 306 i 283
Muzyka łagodzi obyczaje
Muzyka jest wszechobecna w życiu człowieka. Już w okresie płodowym, przysłuchujemy się rytmowi serca matki. Większość ludzi śpiewając, czuje się lepiej. Według lekarzy, jest to nie tylko kwestia poprawy samopoczucia. Śpiew wymusza prawidłowe oddychanie, komórki mózgowe są dotlenione, a mózg wysyła pozytywne bodźce do całego organizmu.
Znaczenie muzyki widać już u małych dzieci – na niemowlęta śpiew działa uspokajająco. U człowieka dorosłego wywołuje różne reakcje, także negatywne. Agresywne, głośne dźwięki mogą spowodować stres, a nawet doprowadzić do aktu przemocy.
Mechanizm działania muzyki jest taki, że na wszystkie komórki organizmu człowieka działają fale dźwiękowe. Ucho powiązane jest ściśle z mózgiem, a bodźce rejestrowane przez mózg są przesyłane dalej. Badacze tematu twierdzą, że najkorzystniej działają dźwięki pochodzące z natury. Pozytywny wpływ na zdrowie mają także chorał gregoriański, muzyka kościelna i utwory barokowe.
Najlepszy efekt terapeutyczny daje muzyka podobna do naturalnej (np. wykonywana na flecie, organach). Znaczenie ma tutaj nie tylko rodzaj instrumentu, ale i kompozycja, barwa dźwięku. Z kolei, nie działa uzdrawiająco muzyka tworzona przez aparaturę elektroniczną. Im bardziej odbiega od naturalnych dźwięków i jest przetworzona, tym gorzej odbiera ją organizm.
Jakie korzyści może dać nam muzykoterapia?
M. in. może: pobudzać krążenie, stymulować emocje, zachęcić do działania, wyrównać ciśnienie, uspokoić, wywołać pozytywne myślenie. U chorych - pobudza procesy stymulujące powrót do zdrowia. W organizmie człowieka podstawowy rytm nadaje praca serca. Dostosowanie tempa utworów do rytmu serca daje najlepsze efekty terapeutyczne.
Co więcej, słuchanie muzyki w towarzystwie pozwala na wspólne przeżywanie pozytywnych emocji, a zatem daje szansę na przełamanie barier nieśmiałości. To też fantastyczny sposób na rozładowanie napięcia oraz okazja do zabawy.