BEZPŁATNA INFOLINIA PN-PT: 8.00-16.00

0-800 123 444 wew. 306 i 283

Uwaga problem – bezsenność

Jak wynika z badań, prawie jedna czwarta Polaków cierpi na trudności ze snem. Mamy problemy nie tylko z zasypianiem, ale również ze spokojnym przespaniem całej nocy.

../media/repository/Artykuly/bezsennosc.jpgBezsenność to nic innego tylko zwiastun jakiejś choroby, jest objawem takim jak ból czy kaszel. Czasami jednak traktowana jest jak jednostka chorobowa. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego rozpoznania.  
Sen powinien przynosić nam odprężenie po całym dniu pracy, regenerować oraz dostarczać energii do działania. Dlatego też, jeśli jest go zbyt mało, cierpi cały organizm.
Każdą czynność zaczynamy wykonywać wolniej, świat wygląda bardziej szaro, brakuje bystrości, błyskotliwości, ciężko nam się skupić, zniknął też gdzieś dobry humor. Z tego powodu, ważne jest by jak najszybciej zacząć walczyć z bezsennością.

Aby poradzić sobie z zaburzeniami snu, wpierw należy je dobrze zdiagnozować. Na początku, osoby cierpiące nie łączą swoich problemów ze snem z innymi dolegliwościami. Dopiero dociekliwość lekarza, historia przebytych chorób oraz dokładny wywiad psychologiczny są w stanie określić podłoże bezsenności. Niejednokrotnie okazuje się, że drobne trudności w życiu, problemy w pracy czy w domu są już podłożem do subdepresji, których głównym objawem są właśnie trudności ze snem.
Z powodu związku bezsenności i depresji lekarze często decydują się na leczenie pacjentów lekami antydepresyjnymi. Przy przewlekłej bezsenności stosuje się psychoterapię jako formę pomocy. Terapeuta szuka przyczyn pojawienia się dolegliwości i rozpoczyna pracę z pacjentem.

Od wielu już lat melatonina znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu.
Jest m. in. lekiem dla osób cierpiących na zespół opóźnionej fazy snu (późne zasypianie, późne budzenie się). Podawanie melatoniny o właściwej porze (najczęściej około godz. 22-23) powoduje znaczne przyspieszenie czasu zasypiania i wcześniejsze budzenie się.
Warto podkreślić, iż melatonina usuwa przyczyny, a nie tylko skutki zaburzeń rytmów dobowych, czego konsekwencją są zaburzenia snu i bezsenność. Wywołuje sen zbliżony do naturalnego, z zachowaniem wszystkich jego faz, które są zwykle zachwiane przy stosowaniu większości środków nasennych. Ponadto melatonina nie powoduje uzależnienia i można ją stosować przez długi czas.